Project Description

Proje Künyesi

Tralleis Antik Kenti Sütunlu Cadde

Aydın, Türkiye.

Proje Künyesi

Tralleis Antik Kenti Sütunlu Cadde

Aydın, Türkiye

Tralleis, Yunanistan’ın Pleoponnes Yarımadası’ndan gelen Argoslular ve İllirya’dan Trakya’ya yerleşen Traller ya da Traklar tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Karialılar da yaşadığı düşünülen şehir M.Ö. 334’de İskender tarafından işgal edildikten sonra Hellenistik dönemde krallıklar arasında sürekli el değiştirmiştir.

Tralleis Antik Kenti; stadyum, tiyatro, Agora, Gymnasium – hamam, kilise, tapınak, Arsenal, villalar ve bunların kuzeyinde yer alan Nekrapol alanından oluşmaktadır. Gymnasium – Hamam yapısı kentin merkezinde yer almaktadır. Kuzeyinde Agora, doğusunda stadyum ve tiyatro, batısında villalar ve tapınak yer almaktadır.

Amasyalı (Amaseia) ünlü coğrafyacı ve tarihçi Strabon, ülkemizin tarihi coğrafyasını ve arkeolojisini incelerken yazdığı “Geographika” adlı eserinde Tralleis tarihi coğrafyası hakkında önemli bilgiler vermektedir. (Magnesia’dan sonra yol Tralleis’e ulaşır. Mesogis Dağı solda, yolun sağında Lydialılar, Karialılar, Ionialılar ve Miletoslular, Mysialılar ve Magnesia’nın Aiois’lileri tarafından işgal edilen Maiandros Irmağı’nın ovası bulunur.)

Proje Görselleri

Bu ve diğer projerler hakkında güncellemeler alın

Gizlilik sözleşmemiz çerçevesinde bilgilerinizi işleyebilme hakkı firmamızda saklıdır.