Project Description

Proje Künyesi

İzmir Bornova Paterson Köşkü Kültür ve Sanat Merkezi

Bornova, İzmir, Türkiye.

Proje Künyesi

İzmir Bornova Paterson Köşkü Kültür ve Sanat Merkezi

Bornova, İzmir, Türkiye

Mimari üslup açısından 19. yüzyıl sonu levanten yapılarından olan Köşkün, yapım tarihi kesin olarak bilinmemekte, Yapının 1886 yılına ait fotoğrafı elde edilebildiğinden en az 125-130 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. 27 dönümlük geniş arazi içinde yer alan ağaçların ve rengârenk çiçeklerin süslediği bahçe günümüzde halka açık park olarak kullanılmaktadır.

Köşkün ana bina diyebileceğimiz bölümü, arazi eğiminden kazanılan bahçe katı ile yüksek tavanlı zemin kattan oluşmaktadır. Ana bina doğu yönünde; üç katlı kuleli bir yapıya ve bahçeden ulaşılan sekizgen, tek katlı şapel yapısına bağlanmaktadır.

İskoçya Leith’de mısır ticareti yapan John Paterson 1859’da İzmir’e yerleşmiş, İzmir ticari ve toplumsal hayatında kısa sürede yer edinmiştir. John Paterson’un ailesi için inşa ettirdiği köşkün tasarım ve yapım aşamalarında bizzat yer aldığı, kararsızlığı nedeni ile yapının ön cephesinin 7 defa değiştirildiği bilinmektedir.
Kültür Bakanlığı tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen Paterson Köşkü restore edildikten sonra “Gençlik ve Kültür Merkezi” olarak kullanılacaktır. Yapı içinde Gösteri ve Dinleti Salonları, Kütüphane, Toplantı Salonları, Müzik ve Dans Eğitim Odaları, İdari Odalar, kafe restoran, kitap ve cd satış yeri, bilet satış gişesi düzenlenmiştir. Özgün Şapel ve hamam korunmuştur. Restorasyon uygulaması aslına uygun malzeme ve teknikle yapılacaktır.

Cephelerde Ana yapının Güneybatı cephesinin batı bölümünde bulunan çıkmalı bölüm yapının ayakta kalmış bölümüdür.

Paterson Köşkü’nde yapılacak uygulamalarda ana binanın iç kısmında plan tipinde önemli değişikliklere gidilmemesi gerekmektedir. Daha önceki uygulamada kaldırılan ana duvarların, onaylı rölövesi ve yeni hazırlanan restitüsyon projesi doğrultusunda eski biçimine getirilmesi gerekmektedir. Binaya ana plan biçimini bozmayacak şekilde yeni bir kullanım getirilecektir. Hazırlanan restorasyon projesi restitüsyon projesi doğrultusunda olup yapının özellikle bozulan plan tipini özgün biçimine döndürmeye yöneliktir.

Proje Görselleri

Bu ve diğer projerler hakkında güncellemeler alın

Gizlilik sözleşmemiz çerçevesinde bilgilerinizi işleyebilme hakkı firmamızda saklıdır.