Project Description

Proje Künyesi

İzmir Vali Konağı

Konak, İzmir, Türkiye.

Proje Künyesi

İzmir Vali Konağı

Konak, İzmir, Türkiye

İzmir Valisi Konutu olarak kullanılmakta olan yapı mimari üslup açısından 20. yüzyıl başı yapılarındandır. Konağın, yapım tarihi kesin olarak bilinmemekte, 130-140 yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Karataş-Göztepe-Güzelyalı (Kokaryalı) sahil yolunun, Dönemin İzmir Valisi Mithatpaşa tarafından açtırıldığı 1881 yıllarına rastlamaktadır. 

Bodrum, zemin, normal ve çatı katlarından oluşan yapının iki girişinin bulunması ve simetrik plan çözümü ile, yapıldığı dönemde ikiz bir bina olarak tasarlandığı, Ermeni kuyumcu Sivrihisaryan tarafından, ailesi ile yaşamak amaçlı yaptırıldığı bilinmektedir. Göztepe’de, Mithatpaşa Caddesi ile Mustafa Kemal Sahil Bulvarı arasında yer alan ve denizi gören yapının ilk yapıldığı dönemde Tramvay Caddesi’nde bulunduğu, arka bahçesinin denize açıldığı tespit edilmiştir.
Tapu senedinde, “Emlak ve Eytam Bankası üzerinde olup diğer hane ile birlikte 25 bin lira mukabilinde banka müdürü Kemal Murat Bey sattığından tescil edilmiştir.” İfadesinden Konağa mübadele sonrasında devletin sahip olduğu anlaşılıyor. Geldiği tapu kütüğünün tarihi 9 Ağustos 1931, girdiği tapu kütüğünün tarihi 17 Ekim 1934 olarak belirtilmektedir. Alındığı tarihten itibaren Vali Konağı olarak kullanılan yapı restorasyon uygulaması sonrasında da aynı işlevini sürdürmektedir.

Proje Görselleri

Bu ve diğer projerler hakkında güncellemeler alın

Gizlilik sözleşmemiz çerçevesinde bilgilerinizi işleyebilme hakkı firmamızda saklıdır.