Project Description

Proje Künyesi

Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi – Milas Konağı (Emin Ağa Konağı)

Milas, Muğla, Türkiye.

Proje Künyesi

Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeopark Alanı – Milas Konağı (Emin Ağa Konağı)

Milas, Muğla, Türkiye

Uzunyuva’da ortaya çıkarılan 2 bin 400 yıllık Hekatomnos Anıt Mezarı ve çevresinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeoparkı ve Ziyaretçi Merkezi Projesi” düzenlenmiş, 1. derece Arkeoloji Kazı Alanı içinde bulunan beş adet tescilli yapının restore edilerek müze olarak kullanılması uygun görülmüştür. 

I.Etap çalışmaları tamamlanan “Milas Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi” 03.08.2018 tarihi itibari ile ziyarete açılmıştır.

Milas taş evlerinin örneklerinden olan ve “Emin Ağa Konağı” adıyla tanınan yapı, 1890’lı yıllarda inşa edilmiştir. Kapı üzerinde yer alan kitabenin son rakamı düşerek kaybolduğundan, (189?) rakamları görülebilmektedir. Rum evlerinden esinlenerek, konağın bir Rum ustaya inşa ettirildiği düşünülmektedir. Kesme taş yapı sisteminde inşa edilmesi, evin sahibi olan ailenin belirli bir varlık düzeyinde olduğunun göstergesi kabul edilmektedir. Konak; kemerli giriş formu, saçak altı silmeleri, ön cephede oluşturulmuş üçgen alınlık ve alınlık içindeki çelenk motifli rozeti, giriş bölümü olan ”rüzgârlık” kısmının sağ ve sol duvarlarında yer alan duvar resimleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem özelliklerini taşıyan yapılardandır. Milas Konağı Milas Müze Müdürlüğüne bağlı Etnografya Müzesi statüsündedir.

Proje Görselleri

Bu ve diğer projerler hakkında güncellemeler alın

Gizlilik sözleşmemiz çerçevesinde bilgilerinizi işleyebilme hakkı firmamızda saklıdır.